main content starts here

Top fall athletes honored

Filed in Archive by on December 8, 2016

This slideshow requires JavaScript.

On Wednesday, December 7, 64 student athletes who compete in fall sports and had qualified for state-level competition were honored by the Bethlehem Central Board of Education. These athletes and the following fall athletic programs also received Scholar-Athlete status from New York State Public High School Athletic Association (NYSPHSAA): boys soccer, girls soccer, field hockey, girls tennis, boys cross country, girls cross country, football, girls volleyball, boys volleyball, girls swim & dive and boys golf.

The honored student athletes are:

Boys’ Cross Country
  • Riley Grossman, State and federation qualifier
Girls’ Varsity Swim & Dive
  • Emma Anderson, state qualifier for the 200 MD relay
  • Jana Bergere, state qualifier for the 200 MD relay
  • Anna Bernasconi, state qualifier for the 200 free relay
  • Megan Novak, state qualifier for the 200 MD relay
  • Kathryn Sancilio, state qualifier for the 200 MD Relay, 50 free, 200 free relay
  • Sydney Sorbello, state qualifier for the 200 MD Relay, 50 free, 200 free relay
Girls’ Varsity Tennis
  • Sessi Addepalli
  • Bethy Behuniak
  • Isha Bharadwaj
  • Molly Byrnes
  • Madeline Carswell
  • Natalie Cook
  • Zoe Davis
  • Madeline Dering
  • Letti Donovan
  • Lauren Heller
  • Katie Iwanowicz
  • Mary-Kate Krege
  • Jenna Nimmer
  • Stephanie Palat
  • Maeve Piasecki
  • Sophie Powers
  • Lauren Randles
  • Sarah Wu
  • Louise Xie

Section 2 champs

Varsity Golf
  • Ryan Davis
  • Austin Fox
  • Kevin Hansen
  • Andrew Hicks
  • Tyler Hull
  • Jerry Jennings
  • Henry Manley
  • Patrick Mattis
  • Spencer McMahon
  • Michael Mullen
  • TJ Trosset

Section 2 champs

Boys’ Varsity Soccer
  • David Bell
  • Jared Calabrese
  • Mike Considine
  • Mark Daley
  • Ryan Doyle
  • Shane Fox
  • Derin Gumustop
  • Patrick Hannan
  • Ryan Henning
  • Greg Hyde
  • Patrick Hynes
  • Gabe Kapprielian
  • Andy Kessler
  • Ethan Knapp
  • Sam Lane
  • Mike Lemieux
  • Caden Lemov
  • Aiden Lynch
  • Luke Mara
  • Zach Myers
  • Nilaan Nigam
  • Kevin Piccolino
  • Killian Ryan
  • Jack Soares
  • Matt Sweeney
  • John Treadgold
  • Nate Weinstock

Section 2 and regional champs

Congratulations to all!