BCMS Q3 Honor Roll and Merit Roll

Congratulations to all our Honor and Merit Roll students for the third quarter!

Grade 6

Honor Roll

Emma Agel, Mae Allinson, Maayan Amsterdamer, Ava Austin, Allison Barnett, Sophia Barnett, Brendan Bashant, Izabella Belluscio, Doyle Berlin, Chelsea Biche, Devin Biette, Aiden Bigwarfe, Ethan Bigwarfe, Maggie Black, Joshua Bolke, Samuel Bonville, Sage Bosko, Grace Bosworth, Eli Brass, Mia Breen, Alisha Brennan, Austin Brinkman, Robert Brittell, Lauren Brodeur, Clara Bronson, Reagan Brown, Lucy Buff, Hailey Bushart, Rowen Chamberlain, Payton Charvat, Anna Chrapowitzky, Emma Chung, Finnen Conway, Jacob Cronce, Jack Cunningham, Carter Daggett, Chloe Dai, James Dailey, Krishna Das, Elizabeth De Tuya, Jackson Devejian, Julianna Doemel, Sean Doyle, Meghan Dudgeon, Morgan Dunkelgrun, Augustine Dzekciorius, Noah Eisenberg, Andrew Faller, Jackson Fargione, Matthew Favicchio, Eamon Fitzpatrick, Anna Franchini, Victor Franco, Matthew Frey, Daniel Frick, David Fu, Kaylee Gallo, Laila Gasson, Niccolo Genovese, Gabriella Geracitano, William Gokey, Logan Greaux, Lorenzo Gregory, Lily Griesbach, Samantha Grossman, Halo Gutterman, Sheamus Healey, Charlotte Hebner, Thomas Heckman, Noah Herne, Anthony Herrington, ManChun Heuston, Sophie Ho, Tahir Hocalar, Michaela Holbrook, Natalie Hopper, Oliver Hosang, Calvin Howard, Tyler Ilardi, Myles Irvis, Bhargava Janga, Kayla Janse van Rensburg, Michael Jantson, Kairav Jerabek, Samantha Johnson, Claire Kapczynski, John Keating, Tate Kindlon, Keeley Knoetgen, Alexsander Koutelis, Olivia Kozulich, Aidan LaFountain, Sophia Landi, Nicholas Lanza, Alec Libutti, Avery Lobban, Caidyn Mahan, Sarah Mantha, Joseph Marschke, Jason Martin, Lillian Masters, Mallory Maycrink, Eleanor McCarthy, Molly McCarthy, Annalisea McCloskey, Molly Megahey, Allison Meier, Penelope Meyer, Bradley Middendorf, Aaden Mohit, Schuyler Momrow, Matthew Mullen, Eleanor Naidus, Lucas Nalbone, Stella Naumovitz, Ian NeJame, Beatrice Nester, Mallory O’Hare, Ruby O’Meara, Gianna Ofori, Jonathan Okeke-Kitchen, Alexandra Palas, Areti Palas, Jack Pauze, Keating Pauze, Gabriella Perri, Gabrielle Pesca, William Phelps, Marigold Philipp, Angelina Pidgeon, Zoe Pokabla, Hasni Rajulu, Maegna Rajulu, Maxum Reagan, Elise Riley, Emily Rinckey, Mallory Rinefierd, Benjamin Ruth, Kathryn Sabella, Ayaz Sajid, Ian Savage, Emily Schneiderheinze, Juniper Seagle, Arnav Sharma, Margaret Siegenthaler, Alexander Skuza, Liam Smith, Isabella Stapleton, Kushaala Start, Gabriel Stevens, Eloise Sugar, Nuala Svare, Brendan Sweeney, Luke Tatro, Adrien Tuman, Ziv Uruga, Shiyam Vaasan, Tess Van Wormer, Grace Vatter, Mae Walston, Lillian Ward, Chloe Westphal, Grant Wetherbee, London Wilder, Nihal Yigit, Sawyer Young

Merit Roll

Brady Arneson, Mason Arnold, Matthew Balbuena, Liam Barra, Quinn Behan, Faith Berlin, Lucas Bernacki, Meghan Biche, Madison Blanchard, Jacob Bradt, Ella Brewer, Amy Bu, Jack Buenau, Steven Calderon, Molly Campbell, Maddox Cardamone, Emily Carpenter, Mia Chandler, Elliot Chapman, Miriam Cole, Mollie Connelly, Sandra Cooney, Benjamin Cross, Sara Danaher, Jaiyana Daniels, David Davenport, Joao Davi, Keane Degener, Caitlyn Derrick, Chloe Dineen, Charleigh Eick, Matthew Foster, Nicholas Giacone, Vivian Graf, Peyton Gray, Kaelyn Grovenger, Isabella Guernsey, Taylor Ilardi, Skyler Janse van Rensburg, Jayla Jegede, William Jensen, Anna Kane, Elijah Ketzer, Spencer Kimmelblatt, Isabella Kirk, Ryan Kiyonaga, Calvin Kogut, Finn Kuracina, Elizabeth Kvam, Alexander Lanza, Finnius Lee, Madeline Lee, Jayden Lobb, Lennon Mane, Ruby Martell, Valerian Masao, Tristan McCarthy, Eamon McClain, Jesse Melas, Gehrig Monserrat, Kaleb Murray, Maeve O’Brien, Jane O’Neil, Ryleigh O’Sullivan, Hayden Ossias, Tyler Patounas, Liam Phillips, Claire Pruitt, Rylie Rask, Madyson Rice, Keaton Rickert, Olivia Romero, Ashley Sagendorph, Ryan Scholz, Faith Scicchitano, Colin Scolaro, Benjamin Seder, Cooper Shea, Liam Shekhter, Natalie Sherman, Chloe Sink, Samuel Spector, Camryn-Yang Stephens, Kisa Stocks, Lillian Tafilowski, Ava Tannatta, Ethan Tauber, Jeremy Velazquez Gonzalez, Orson Wagg, Cali¬† Wagner, Joseph Whiting, Astrid Wilborn, Weston Williams, Isabel Woods, Maxwell Yaeger

Grade 7

Honor Roll

Claire Aliggayu, Phoenix Andrews, Charles Annastas, Paige Applebee, Zakir Bakar, Bailey Balser, Kieran Barnes, Tess Bartholomew, Sadie Bashant, Amelia Beiter, Audrey Bell, Leysha Belulkar, Zoey Bichteman, Timothy Blake, Harlow Bonocora, Megan Brousseau, Samantha Buchanan, Benjamin Cable, Eliza Cable, Dylan Cady, Stellan Calnero-Jackson, Shawn Chaney, Meredith Collette, Ezra Cotton, Cecilia Cromling, Caroline Cronlund, Miranda Cronlund, Madeline Danz, Olivia Deer, Matthew Donovan, Emilie Dubin, Ryan Farrell, Nicholas Folio, Aidan Geis, Zachary Gornstein, Samuel Greenberg, Brodie Halvorsen, Emma Hanlon, Lyla Hanlon, Shameul Haq, Desiree Hernandez, Jacob Hershberg, Chryceis Hollars, Penelope Holstein, Katherine Horn, Jillian Hornick, Arash Hossain, Katie Huang, Elizabeth Jennings, Lillian Kahn, Bhavyasree Kakarala, Benjamin Karmel, Aayushi Kejriwal, Aiden King, Molly Kirby, Quinn Knaub, Reilly Knott, Sophie Kobayashi, Logan Kuhn, Maksim Kuperman, Valeriy Kustov, Charles LaDue, Noah Large, Jonathan Lehmann, Willa Lemov, Bridger Lewis, Weiqing Li, Jacob Lyubarov, Dermot Maione, Eliana Marino, Jacob Martin, Peyton Matula, Myles McCarthy, Nora McLaughlin, Finn McNamara, Keiran McNay, Liam McNulty, Makenna Mitchell, Emily Murphy, James Nalbone, Karthik Narayan, Candace Oakley, Rose Pastore, Ana Paul, Denis Pauze, Lucas Peters, Vince Piccinini, Stephanie Piccolo, Everett Probeck, Madelyn Quackenbush, Evelyn Quinlan, Maya Ragone, Oliver Reichman, Jillian Reynolds, Gabrielle Richards, Kane Robinson, Eleanor Rose, Connor Rowe, Katherine Ryan, Nyla Sajid, Riley Scheid, Brandon Senger, Krish Sharma, Cormac Sheehan, Shantanu Sheth, Dylan Singh, Zachary Sinkoff, Lauren Sinuc, Tyler St Cyr, Lalita Start, Taylor Steil, Lili-Marie Suich, Ian Francis Talens, Arden Talmage, Patrick Tromp, James Van Wormer, Ava Varghese, Isabella Varghese, Vivian Wall, Alexander Wang, Kevin Wang, Jackson Whitford, Mikolaj Wloszczynski, Roxana Yafayeva, Caleb Yanai, Max Zwicklbauer

Merit Roll

Maximilian Alhart, Simon Annastas, Zoltan Arthur, Kyle Barone, Chase Barrett, Alexa Barry, Maeve Behan, Natalie Biche, Liam Black, Sophie Bordell, Avery Bush, Joseph Carrothers, Zoey Cartagena, Morgan Cassanova, Ryan Cheng, Jeremy Cintron Ortiz, Maxwell Cleary, Nathaniel Coup, Sophie Cridlig, Giavonna DeBenedetti, Madeleine Decrucq, Kaitlyn Donovan, Anastasia Duncan, Benjamin Eden, Madelyn Eliea-Shields, Thomas Engels, Brianna Fabian, Ian Farley, Shyanne Figueroa Sealey, James Flayter, Caroline Forand, Isabella Freihofer, Robert Frick, Addison Fronheiser, Megan Gahl, Julia Garcia, Sean Garrity, Alexander Geesler, Steven Gomez, James Iovieno, Liliana Jones, Ellie Kaulfuss, Martin Kelly, Jacob Keruskie, Zachary Kinnah, Isabella Kita, Vesa Kita, Gabriela Klein, Henry Knuth, Evan Kosoc, Cormac Lalor, Juliana Lawyer, Yupeng Li, Alyssa Logsdon, Kiana Longtin, Daniel Lukowitsky, Sana Mann, Makaya McCann, Finleigh McClain, Azadar Meghani, Chloe Messina, David Metz, Jackson Miller, Cameron Moon, Kevin Neary, Henry Nichols, Cameron Oakley, Alyssa Olewnick, Aiden Ortega, Pietro Pasetto, Samuel Perrotto, Elijah Proper, Jonathan Radcliffe, Caroline Rancourt, Robert Rush, Carolyn Russo, Arav Sahu, Nicolas SanLorenzo, SadieMae Schwalb, Jacob Soka, Xrysanthi Sokaris, Brennan St James, John Stapleton, Jacob Swiader, Riley Symmons, Andre Tafen, Maya Thomas, Ahlam Umar, Kahlan Van Vranken, Kelly Vargas, Macen Vennard, Sydney Vriesema, Judah Welton, Bryson Wilson-Smith, Willa Winston, Eric Zheng, Luca Zlatev, Julia de Waal Malefyt

Grade 8

Honor Roll

Armen Amirbekian, Declan Armbruster, Ceren Ayar, Timothy Bailey, Anna Baltis, Katherine Bannigan, Nathan Barkman, Matthew Barron, Duncan Bartholomew, Eva Bolke, William Bradley, Katherine Browne, Nyara Bughrara, James Cao, Thomas Carlson, Estela Ceci, Brody Chambers, Alice Chen, Ariel Chen, Derek Clark, Cassandra Collen, Griffin Collette, Katelyn Collins, Andrew Conklin, Gregory Courtney, Lucia Creamer, Sakura Curry, Margot Danziger, Marcela De Tuya, Natalie DeSanti, Catherine Dellenbaugh, Nolan Devejian, Isabella DiMura, Nova DiRamio, Erica Dong, Sean Donovan, William DuPont, Lauren Dudgeon, Avery Eick, Michael Evangelista, Grace Evans, Anna Fishburn, Benjamin Fugitt, Sarah Gaetano, Isabella Gambelunghe, Ava Gasson, Sofia Genovese, Sydney Gough, Matthew Greenblatt, Adam Griesbach, Luke Grimaldi, Alexis Hartson, Timothy Harwick, Camilla Heckman, Josephine Higgs, Nathaniel Holbrook, Tanushri Hongalgi, Dillon Hoogkamp, Shayna Huli, Ian Jin, Elyssa Johnson, Abbott Jones, Cade Jones, Anika Kalam, Grace Kapczynski, Emmet Kauffman, Hayley Kibrick, Justin Kibrick, Aika Knox, Rayka Kogut, Jonah Koplik, Levi Loe-Alinger, Grace Long, Jolie Lucarelli, Paul Lurie, Brian Lyda, Braeden Manning, Brendan Martone, Sanzia Mathews, Sean Matrose, William Matrose, Megan May, Naima Mazeau, Kaylee McAllister, Ellen McCaffrey, Patrick McDonough, Aiden McGuiness, Dylan McInerney, Mairead McPhillips, Camryn McReynolds, Clare Megahey, Calla Meyer, Kiera Murphy, Miriam Nester, Patrick Noonan, Connor O’Malley, Charlotte O’Meara, Riley O’Meara, Aaditya Ojha, Dylan Pachan, Jason Pajak, Constantine Palas, Zara Pattison, Lucy Pauze, Anna Peles, Sarina Phelps, Aidan Phillips, Theodore Plummer, Ellie Pokabla, Paul Puccio, Johanna Radcliffe, Claire Reilly, Katherine Reynolds, Maya Richter, Avery Rider, James Robbins, Kaitlyn Robbins, Alexandra Roe, Teagan Rosencranse, Dylan Rowe, Emily Sagendorph, Mysha Sajid, Katherine Sauders, Evelyn Saunders, Jonathan Seedhom, Stephen Seedhom, Thomas Seedhom, Logan Semeiks, Justin Sherer, Julia Siegel, Isabella Sindon, Ronan Singh, Ella Spore, Brody Staff, Ethan Staszak, Lyla Stebbins, Rachel Stein, Benjamin Stevens, Emmet Surmeli, Ame-Jane Tootell, Logan Toth, Greta Traynor, Donja Tripp, Kuon Tsutsui, Miles Tuman, Owen Turner, Jackson Vatter, Rachael Vener, Harper Wallace, Kevin Walters, Sophie Wang, Madeline Ward, Ryan Whitbeck, Gianna Wilcox, Veer Williams, Molly Wladis, Phoebe Wooster, Cassius Woutersz, Joy Wu, Mya Young, Kaan Yucel, Mahmud Zamamiri, Daniel Zheng, Kevin Zheng

Merit Roll

Xavier Aiezza, Romero Ambia, Sophia Ayers, Eric Backlund, Megan Barnes, Lily Barra, Ayden Blockston, Morgan Blodgett, Sage Blodgett, Jacob Bloom, Andrew Bradt, Hope Brown, Amanda Caswell, Murat Cicek, Owen Clark, Lily Ann Coggins, Kathleen Connolly, Nathaniel Contento, Patrick Dailey, Kimberly Davenport, Alexis Dievendorf, Sierra Doherty, Neve Donohoe, Quinn Drury, Joy Dzigba, Francine Charisse Ejanda, Jay Felio, Griffin Field, Liam Fullem, Ariana Gardy, Owen Godlewski, Christopher Graham, Owen Greenwood, Averi Haertel, Erin Hennessy, Jack Higgins, Allison Hill, Nora Ikasalo, Ila Jerabek, Andrew Johnston, Archie Jones, Matthew Jones, Ali Keles, Tabatha Klink, Isao Knox, Chloe Kosoc, Autumn Labore, Nadia Langlois, Hannah Lauenstein, Samantha Leach, Willow Lilkas-Morse, Owen Lilly, Jack Louridas, Gavin Martin, Diana Martocci, Nathan Martocci, Seth Mathews, Skylar Maurer, Reesa McGowan, Ava McGrath, Riley McInerney, Nathaniel Menia, Mia Moffre, Temisan Oke, Nicole Pan, Maraya Perez, Alivia Peters, Justin Pfitz, Alexander Porter, Vikash Radosevich, Sophia Raydo, Lila Renders, Avi Rodriguez, Olivia Rother, Lorelei Rufa, Malena Sabbia, Jonathan Salzer, Iris Sawyer, Cole Scoville, Richa Shah, Joseph Silvernail, Lacy Smith, Sean Smith, Xem-Izo Smits, Emily Snyder, Henry Tatro, Nina Vargas, Max Waldenmaier, Kyle Wilcox, Kayla Williams, Wyatt Williams, Liam Witting, Thomas Zemsky, Mofei Zhu, Jonathan Zonca, Kelsey vonWedel